Filter/Regulator/Lubricator: 1/2 in NPT, 85 cfm, 250 psi Max Op Pressure, 5 micron
In Stock
$534.50
/each
Earn 534 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
PARKER Filter/Regulator/Lubricator: 1/2 in NPT, 85 c...
Item 21U793
$534.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2482 |
| Brand | PARKER |
| Lubricator Type | Micro Mist |
| Lubricator Bowl Capacity | 4.4 oz |
| Drain Type | Manual |
| Air Inlet Type | NPT |
| Maximum Flow Rate | 85 cfm |
| Filter Bowl Material | Metal, Zinc |
| Filter Rating | 5 micron |
| Maximum Operating Pressure | 250 psi |
| Air Inlet Size | 1/2 in |
| Overall Width | 9-7/16 in |
| Series | 16A |
| Mfr. Model # | 16A34B18A4BC |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 27131604 |
Description
Filter/Regulator/Lubricator, Air Inlet Size 1/2 in, Air Inlet Type NPT, Maximum Flow Rate 85 cfm, Maximum Operating Pressure 250 psi, Filter Rating 5 micron, Filter Bowl Material Zinc, Filter Bowl Capacity 4.4 oz, Lubricator Bowl Capacity 4.4 oz, Drain Type Manual, Overall Width 9 7/16 in, Series 16A, Adjustment Mechanism Nonrising, Air Outlet Size 1/2 in, Air Outlet Type NPT, Body Material Zinc, Drain Included Yes, Filter Type Particulate