Cordless Shop Vacuum, 36VDC, Dry
In Stock
$2,359.00
/each
Earn 2359 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MAKITA Cordless Shop Vacuum, 36VDC, Dry
Item 210CY2
$2,359.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MAKITA |
| Filter Included | HEPA |
| Vacuum Air Flow | 74 cfm |
| Voltage | 36V |
| Hose Length | 11 ft |
| Vacuum Pickup Type | Dry |
| Includes Battery | Yes |
| Static Pressure | 96 in |
| Vacuum Hose Dia. | 2 in |
| Number of Motor Stages | 1 |
| Tank Size | 2 gal |
| Mfr. Model # | XCV04PT |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Shop Vacuum, Vacuum Power Source Cordless, Filter Efficiency 99.97 Percent of 0.3 microns, Vacuum Filtration Type HEPA, Vacuum Pickup Type Dry, Vacuum Air Flow 74 cfm, Static Pressure 96 in, Sound Level 64 dB, Tank Material Plastic, Tank Size 2 gal, Tank Dry Capacity 2 gal, Tank Wet Capacity 2 gal, Motor Efficiency Type Brushed, Number of Motor Stages 1, Air Watts 313 W, Power 313 W, Current 8.7 A, Frequency Not Applicable, Voltage 36V, Height 15 in, Length 14 in, Width 13 in, Weight 21.8 lb