Utility Cart: 62 in x 20 in, 79 in Overall Ht, 5 Shelves, Antimicrobial/Corrosion-Resistant
In Stock
$2,121.00
/each
Earn 2121 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
METRO Utility Cart: 62 in x 20 in, 79 in Overall Ht...
Item 20W692
$2,121.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | METRO |
| Number of Shelves | 5 |
| Whole Unit Load Capacity | 900 lb |
| Shelf WxD | 60 in x 18 in |
| Overall Width | 62 in |
| Overall Depth | 20 in |
| Caster Wheel/Configuration | (2) Swivel Casters with Brakes, (2) Swivel Casters |
| Overall Height | 79 in |
| Material | 304 Stainless Steel, Polymer |
| Load Capacity per Shelf | 180 lb |
| Mfr. Model # | 5X367EGX3 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 24101501 |
Description
Utility Cart, Overall Depth 20 in, Overall Height 79 in, Overall Width 62 in, Shelf Style Solid; (4) Ventilated, Shelf Depth 18 in, Shelf Width 60 in, Shelving Configuration Standalone, Shelf Adjustment Increments 1 in, Number of Shelves 5, Load Capacity per Shelf 180 lb, Whole Unit Load Capacity 900 lb, Mounting Type Wedge Connector, Caster Wheel Type Flat Free, Caster Mounting Type Stem, Caster Wheel/Configuration (2) Swivel Casters, (2) Swivel Casters with Brakes