Utility Cart: 38 in x 20 in, 67 in Overall Ht, 4 Shelves, Antimicrobial/Corrosion-Resistant
In Stock
$1,953.00
/each
Earn 1953 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
METRO Utility Cart: 38 in x 20 in, 67 in Overall Ht...
Item 20W658
$1,953.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | METRO |
| Overall Depth | 20 in |
| Number of Shelves | 4 |
| Whole Unit Load Capacity | 900 lb |
| Material | 304 Stainless Steel, Polymer |
| Overall Height | 67 in |
| Load Capacity per Shelf | 225 lb |
| Shelf WxD | 36 in x 18 in |
| Caster Wheel/Configuration | (2) Swivel Casters with Brakes, (2) Swivel Casters |
| Overall Width | 38 in |
| Mfr. Model # | X336EGX3 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 24101501 |
Description
Utility Cart, Overall Depth 20 in, Overall Height 67 in, Overall Width 38 in, Shelf Style Ventilated, Shelf Depth 18 in, Shelf Width 36 in, Shelving Configuration Standalone, Shelf Adjustment Increments 1 in, Number of Shelves 4, Load Capacity per Shelf 225 lb, Whole Unit Load Capacity 900 lb, Mounting Type Wedge Connector, Caster Wheel Type Flat Free, Caster Mounting Type Stem, Caster Wheel/Configuration (2) Swivel Casters, (2) Swivel Casters with Brakes