Midget Locking Connector: ML1-15R, 15 A, 125V AC, 2 Poles, Black, Screw Terminals
In Stock
$33.65
/each
Earn 33 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
HUBBELL Midget Locking Connector: ML1-15R, 15 A, 125V...
Item 1X998
$33.65
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 316 |
| Brand | HUBBELL |
| Housing Color | Black |
| Current Rating | 15 A |
| Voltage Rating | 125V AC |
| IP Rating | IP20 |
| Cap Type | No Cap or Cover |
| Wiring Style | Hinged |
| Phase | Single |
| Wire Connection Type | Screw Terminals |
| Number of Poles | 2 |
| Connection Orientation | Straight |
| NEMA Configuration | ML1-15 |
| Number of Wires | 2 |
| Resistance Properties | Shatter and Crack Resistant |
| Mfr. Model # | HBL7464V |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 39121421 |
Description
Midget Locking Connector, Connection Orientation Straight, Current Rating 15 A, Housing Color Black, Housing Material Nylon, IP Rating IP20, NEMA Receptacle Configuration ML1-15R, Number of Poles 2, Number of Wires 2, Phase Single, Resistance Properties Shatter and Crack Resistant, Shrouded No, Voltage Rating 125V AC, Wire Connection Type Screw Terminals, Wiring Style Hinged, Cap Type No Cap or Cover, Contact Material Brass, For Maximum Cable Diameter 0.385 in, For Minimum Cable Diameter 0.22 in