Jobber Length Drill Bit: 13/32", 118° Point, Carbide Tipped
In Stock
$94.05
/each
Earn 94 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
CHICAGO-LATROBE Jobber Length Drill Bit: 13/32", 118° Point,...
Item 1W037
$94.05
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | CHICAGO-LATROBE |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| List Number | CTD |
| Drill Bit Size | 13/32 in |
| Material | Carbide Tipped |
| ISO Material Group | P, N, K |
| Number of Flutes | 2 |
| Shank Type | Straight |
| Drill Bit Point Angle | 118 Degrees |
| Measurement System | Fractional Inch |
| Size Decimal Equivalent | 0.4063 |
| Finish/Coating | Bright (Uncoated) |
| Flute Type | Spiral |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Material Application | Brass, Copper, Steel, Bronze, Aluminum, Cast Iron |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Overall Length | 5-1/4 in |
| Shank Diameter | 13/32 in |
| Standards | ANSI |
| Point Type | Conventional |
| Flute Length | 3-7/8 in |
| Helix Type | Regular Spiral |
| Mfr. Model # | 77663 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 23171609 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 13/32 in, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , Carbide Tipped, Bright (Uncoated), Decimal Equivalent 0.4063, Fractional Inch, Drill Bit Point Type Conventional Point, Non-Coolant Through, Number of Coolant Holes 0