Jobber Length Drill Bit: 13/32", 118° Split Point, Black Oxide HSS
In Stock
$17.08
/each
Earn 17 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
CHICAGO-LATROBE Jobber Length Drill Bit: 13/32", 118° Split P...
Item 1P484
$17.08
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | CHICAGO-LATROBE |
| Flute Type | Spiral |
| Shank Type | Straight |
| List Number | 150K |
| Material Application | Brass, Copper, Steel, Bronze, Aluminum |
| Size Decimal Equivalent | 0.4063 |
| Helix Type | Regular Spiral |
| Measurement System | Fractional Inch |
| Material | High Speed Steel |
| Flute Length | 3-7/8 in |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| ISO Material Group | P, N |
| Standards | Not Rated |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Number of Flutes | 2 |
| Point Type | Split |
| Drill Bit Size | 13/32 in |
| Drill Bit Point Angle | 118 Degrees |
| Overall Length | 5-1/4 in |
| Finish/Coating | Black Oxide |
| Shank Diameter | 13/32 in |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Mfr. Model # | 57226 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23171609 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 13/32 in, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, Black Oxide, Decimal Equivalent 0.4063, Fractional Inch, Drill Bit Point Type Split Point, Non-Coolant Through, Number of Coolant Holes 0