Portable Air Compressor: Oil Lubricated, 20 gal, Horizontal, 3 hp, 10.2 cfm @ 90 psi
In Stock
$1,411.00
/each
Earn 1411 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEEDAIRE Portable Air Compressor: Oil Lubricated, 20 g...
Item 1NNF7
$1,411.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2442 |
| Brand | SPEEDAIRE |
| Air Tank Size | 20 gal |
| Current Rating | 15.7 A |
| Weight | 165 lb |
| Output Power | 3 hp |
| Air Tank Style | Horizontal |
| Free Air Flow Rate | 10.2 cfm |
| Input Voltage | 240V AC |
| Compressor Lubrication Type | Oil Lubricated |
| Maximum Operating Pressure | 135 psi |
| Sound Level Range | Standard (75 dBA or more) |
| Mfr. Model # | 1NNF7 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40151601 |
Description
Portable Air Compressor, Lubrication Type Oil Lubricated, Air Tank Style Horizontal, Output Power 3 hp, Free Air Flow Rate 10.2 cfm, Maximum Operating Pressure 135 psi, Air Tank Size 20 gal, Input Voltage 240V AC, Current Rating 15.7 A, Sound Level 85.5 dBA, Weight 165 lb, Motor Type Induction