Portable Air Compressor: Oil Lubricated, 20 gal, Horizontal, 2 hp, 5.5 cfm @ 90 psi
In Stock
$1,173.00
/each
Earn 1173 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEEDAIRE Portable Air Compressor: Oil Lubricated, 20 g...
Item 1NNF6
$1,173.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2442 |
| Brand | SPEEDAIRE |
| Maximum Operating Pressure | 135 psi |
| Weight | 138 lb |
| Air Tank Size | 20 gal |
| Air Tank Style | Horizontal |
| Sound Level Range | Standard (75 dBA or more) |
| Input Voltage | 120V AC, 240V AC |
| Compressor Lubrication Type | Oil Lubricated |
| Free Air Flow Rate | 5.5 cfm |
| Output Power | 2 hp |
| Current Rating | 15 A, 7.5 A |
| Mfr. Model # | 1NNF6 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40151601 |
Description
Portable Air Compressor, Lubrication Type Oil Lubricated, Air Tank Style Horizontal, Output Power 2 hp, Free Air Flow Rate 5.5 cfm, Maximum Operating Pressure 135 psi, Air Tank Size 20 gal, Input Voltage 120V AC, 240V AC, Current Rating 15 A, 7.5 A, Sound Level 82 dBA, Weight 138 lb, Motor Type Induction