Oil Filter Wrench: 3/8 in Drive Size
In Stock
$22.68
/each
Earn 22 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
WESTWARD Oil Filter Wrench: 3/8 in Drive Size
Item 1EKJ5
$22.68
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | WESTWARD |
| Filter Capacity (Min-Max) | 2-1/2 in to 3-3/4 in |
| Ozone Depleting Substance | N |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Freight Class Code | 67 |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Compatible Filter Diameter - Minimum | 2-1/2 in |
| Adjustment Type | Manual |
| Resistance Properties | Corrosion-Resistant |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Product Type | 3-Jaw Filter Wrench |
| Finish | Black Oxide |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Manufacturer Part Number | 1EKJ5 |
| Features | Non-Magnetic |
| Storage Protection Code | A |
| Drive Size | 3/8 in |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Compatible Filter Diameter - Maximum | 3-3/4 in |
| Tether Style | Not Tether Capable |
| Mfr. Model # | 1EKJ5 |
Description
Oil Filter Wrench, 3 Jaw Universal