Oil Filter Wrench: Iron, Alloy Steel Strap, 1 1/16 in Strap Wd
In Stock
$10.29
/each
Earn 10 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WESTWARD Oil Filter Wrench: Iron, Alloy Steel Strap, 1...
Item 1EKJ4
$10.29
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 884 |
| Brand | WESTWARD |
| Material | Iron |
| Handle Length | 8-7/16 in |
| Strap Width | 1-1/16 in |
| Strap Length | 8-1/8 in |
| Filter Capacity (Min-Max) | 2-1/4 in to 2-9/16 in |
| Product Type | Oil Filter Strap Wrench |
| Overall Length | 9-1/2 in |
| Strap Material | Alloy Steel |
| Mfr. Model # | 1EKJ4 |
| Country of Origin | Taiwan (subject to change) |
| UNSPSC | 27111714 |
Description
Oil Filter Wrench, Oil Filter Wrench with Handle, For Outside Diameter 2 1/4 in to 2 9/16 in, Handle Length 8 7/16 in, Strap Width 1 1/16 in, Strap Length 8 1/8 in, Strap Material Alloy Steel, Silver, Alloy Steel, Electroplated