Oil Filter Wrench: Alloy Steel, Spring Steel Strap, 1 in Strap Wd
In Stock
$15.24
/each
Earn 15 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WESTWARD Oil Filter Wrench: Alloy Steel, Spring Steel...
Item 1EKH3
$15.24
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 884 |
| Brand | WESTWARD |
| Product Type | Oil Filter Strap Wrench |
| Strap Material | Spring Steel |
| Handle Length | 4-15/16 in |
| Filter Capacity (Min-Max) | 2-3/4 in to 3-3/4 in |
| Strap Width | 1 in |
| Material | Alloy Steel |
| Strap Length | 10-11/16 in |
| Overall Length | 10 in |
| Mfr. Model # | 1EKH3 |
| Country of Origin | Taiwan (subject to change) |
| UNSPSC | 27111714 |
Description
Oil Filter Wrench, Oil Filter Wrench with Handle, For Outside Diameter 2 3/4 in to 3 3/4 in, Handle Length 4 15/16 in, Strap Width 1 in, Strap Length 10 11/16 in, Strap Material Spring Steel, Silver, Alloy Steel, Black Oxide, Chrome Plated