Solid Shelf: Solid Shelf, 36 in x 24 in, Dry/Harsh/Wet, 5 Shelves, Split Sleeve, Silver
In Stock
$2,152.00
/each
Earn 2152 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
METRO Solid Shelf: Solid Shelf, 36 in x 24 in, Dry/...
Item 1BEW8
$2,152.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | METRO |
| Overall Width | 36 in |
| Recommended Environments | Wet, Dry, Harsh |
| Overall Depth | 24 in |
| Shelf Style | Solid |
| Color | Silver |
| Load Capacity per Shelf | 800 lb |
| Material | Stainless Steel, Aluminum |
| Overall Height | 1-1/2 in |
| Mfr. Model # | 2436FS |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 24102004 |
Description
Solid Shelf, Solid Shelf Style, Split Sleeve Shelf Adjustment Type, Load Capacity per Shelf 800 lb, Lip Height 1/8 in, Lip Type Stationary, Overall Depth 24 in, Overall Height 1 1/2 in, Overall Width 36 in, 800 lb Load Capacity, Silver, Aluminum, Stainless Steel, Number of Pieces 5, Dry, Harsh, Wet, NSF, Package Quantity 5