Miniature Circuit Breaker: 20 A, 120/240V AC, Single Phase, 10kA at 120/240V AC
In Stock
$167.25
/each
Earn 167 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SCHNEIDER ELECTRIC Miniature Circuit Breaker: 20 A, 120/240V AC,...
Item 19YP30
$167.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SCHNEIDER ELECTRIC |
| Circuit Breaker Mounting Style | Plug In |
| Number of Poles | 1 |
| AC Voltage Rating | 120/240V AC |
| Amps | 20 A |
| Circuit Breaker Type | PowerLink |
| Phase | Single |
| Max. AIR Rating | 10kA at 120/240V AC |
| Mfr. Model # | QO120PLILC |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 39121601 |
Description
Miniature Circuit Breaker, Amps 20 A, AC Voltage Rating 120/240V AC, Circuit Breaker Type PowerLink, Number of Poles 1, DC Voltage Rating Not Rated, Circuit Breaker Actuator Paddle, Circuit Breaker Mounting Style Plug In, Compatible Panelboard/Load Center Series QO, Phase Single, Series QO, Max. AIR Rating 10kA at 120/240V AC, For Use With Mfr. No. EER260LLCR, Terminal Connection Lug, Length 4.55 in, Width 0.75 in, Depth 2.91 in, Min. Wire Size 12 AWG, Max. Wire Size 2 AWG, Standards UL Listed