Corner Radius End Mill, 0.375 in
In Stock
$58.60
/each
Earn 58 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MICRO 100 Corner Radius End Mill, 0.375 in
Item 16E967
$58.60
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MICRO 100 |
| Overall Length | 2-1/2 in |
| Helix Angle | 45 Degrees |
| Material Application | Nickel, Titanium |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Milling Diameter | 3/8 in, 0.375 in |
| End Mill Application | Roughing/Finishing |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Shank Dia. | 3/8 in |
| Measurement System | Inch |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Corner Radius | 0.01 in |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Length of Cut | 0.875 in, 7/8 in |
| Number of Flutes | 2 |
| ISO Material Group | S |
| Single End/Double End | Single |
| Material - Machining | Carbide |
| Mfr. Model # | ARC-375-2-010 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.375 in Milling Dia., Carbide, Uncoated, Straight, Inch, 0.01 in, 0.875 in, 2 1/2 in