Cor Rad End Mill, 5/16", Carb, 0.0200" rad
In Stock
$56.85
/each
Earn 56 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MICRO 100 Cor Rad End Mill, 5/16", Carb, 0.0200" rad
Item 16E959
$56.85
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MICRO 100 |
| ISO Material Group | S |
| Milling Diameter | 0.3125 in, 5/16 in |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Corner Radius | 0.03 in |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Length of Cut | 0.813 in, 13/16 in |
| Number of Flutes | 3 |
| Measurement System | Inch |
| Helix Angle | 45 Degrees |
| End Mill Application | Roughing/Finishing |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Single End/Double End | Single |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Material - Machining | Carbide |
| Material Application | Nickel, Titanium |
| Overall Length | 2-1/2 in |
| Shank Dia. | 5/16 in |
| Mfr. Model # | ARC-312-3-030 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.3125 in Milling Dia., Carbide, Uncoated, Straight, Inch, 0.03 in, 0.813 in, 2 1/2 in