Cor Rad End Mill, 1/4", Carb, 0.0200" rad
In Stock
$56.85
/each
Earn 56 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MICRO 100 Cor Rad End Mill, 1/4", Carb, 0.0200" rad
Item 14T034
$56.85
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MICRO 100 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Number of Flutes | 4 |
| Finish - Machining | AlTiN |
| Corner Radius | 0.03 in |
| Material - Machining | Carbide |
| Milling Diameter | 1/4 in, 0.25 in |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| ISO Material Group | H, P, M |
| Material Application | Tool and Die Steel, Steel, Hardened Steel, Stainless Steel |
| Overall Length | 2-1/2 in |
| Length of Cut | 0.75 in, 3/4 in |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| End Mill Application | Roughing/Finishing |
| Measurement System | Inch |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Shank Dia. | 1/4 in |
| Single End/Double End | Single |
| Helix Angle | 30 Degrees |
| Mfr. Model # | GEC-250-4-030X |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.25 in Milling Dia., Carbide, AlTiN, Straight, Inch, 0.03 in, 0.75 in, 2 1/2 in