Cor Rad End Mill, 1/8", Carb, 0.0200" rad
In Stock
$31.50
/each
Earn 31 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MICRO 100 Cor Rad End Mill, 1/8", Carb, 0.0200" rad
Item 14R993
$31.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MICRO 100 |
| Helix Angle | 30 Degrees |
| Material - Machining | Carbide |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Milling Diameter | 1/8 in, 0.125 in |
| Shank Dia. | 1/8 in |
| Overall Length | 1-1/2 in |
| ISO Material Group | H, P, M |
| Finish - Machining | AlTiN |
| Single End/Double End | Single |
| End Mill Application | Roughing/Finishing |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Number of Flutes | 3 |
| Corner Radius | 0.02 in |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Measurement System | Inch |
| Length of Cut | 1/2 in, 0.5 in |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Material Application | Tool and Die Steel, Steel, Hardened Steel, Stainless Steel |
| Mfr. Model # | GEC-125-3-020X |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.125 in Milling Dia., Carbide, AlTiN, Straight, Inch, 0.02 in, 0.5 in, 1 1/2 in