Cor Rad End Mill, 1/32", Carb, 0.0050" rad
In Stock
$29.45
/each
Earn 29 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MICRO 100 Cor Rad End Mill, 1/32", Carb, 0.0050" rad
Item 14R958
$29.45
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MICRO 100 |
| Shank Dia. | 1/8 in |
| Single End/Double End | Single |
| End Mill Application | Roughing/Finishing |
| Material - Machining | Carbide |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Number of Flutes | 3 |
| Corner Radius | 0.005 in |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| ISO Material Group | P, M |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Material Application | Steel, Stainless Steel |
| Helix Angle | 30 Degrees |
| Overall Length | 1-1/2 in |
| Measurement System | Inch |
| Finish - Machining | Uncoated |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Mfr. Model # | GEC-031-3-005 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.03125 in Milling Dia., Carbide, Uncoated, Straight, Inch, 0.005 in, 0.078125 in, 1 1/2 in