Corner Radius End Mill, 0.625 in
In Stock
$261.00
/each
Earn 261 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MICRO 100 Corner Radius End Mill, 0.625 in
Item 14N066
$261.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MICRO 100 |
| Length of Cut | 2-1/4 in, 2.25 in |
| ISO Material Group | S |
| Material Application | Nickel, Titanium |
| End Mill Application | Roughing/Finishing |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Shank Dia. | 5/8 in |
| Finish - Machining | AlTiN |
| Number of Flutes | 4 |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Single End/Double End | Single |
| Measurement System | Inch |
| Corner Radius | 0.03 in |
| Cutting Direction | Right Hand |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Material - Machining | Carbide |
| Overall Length | 5 in |
| Milling Diameter | 0.625 in, 5/8 in |
| Mfr. Model # | VLM-625-4X |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.625 in Milling Dia., Carbide, AlTiN, Straight, Inch, 0.03 in, 2.25 in, 5 in