Cor Rad End Mill, 12.00mm, Carb, 0.60mm rad
In Stock
$113.65
/each
Earn 113 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MICRO 100 Cor Rad End Mill, 12.00mm, Carb, 0.60mm rad
Item 14M989
$113.65
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MICRO 100 |
| Material Application | Nickel, Titanium |
| Shank Dia. | 12 mm |
| Cutting Direction | Right Hand |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Milling Diameter | 12 mm |
| Measurement System | Metric |
| Overall Length | 83 mm |
| Length of Cut | 26 mm |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| ISO Material Group | S |
| Single End/Double End | Single |
| Number of Flutes | 4 |
| Material - Machining | Carbide |
| Finish - Machining | AlTiN |
| End Mill Application | Roughing/Finishing |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Mfr. Model # | VHMM-120-4X |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 12 mm Milling Dia., Carbide, AlTiN, Straight, Metric, 0.6 mm, 26 mm, 83 mm