Corner Radius End Mill, 1 in, Carbide
In Stock
$468.75
/each
Earn 468 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MICRO 100 Corner Radius End Mill, 1 in, Carbide
Item 14M957
$468.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MICRO 100 |
| Corner Radius | 0.03 in |
| Finish - Machining | AlTiN |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Measurement System | Inch |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Material - Machining | Carbide |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| End Mill Application | Roughing/Finishing |
| Single End/Double End | Single |
| Milling Diameter | 1 in |
| Number of Flutes | 4 |
| Shank Dia. | 1 in |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Material Application | Nickel, Titanium |
| ISO Material Group | S |
| Length of Cut | 1.5 in, 1-1/2 in |
| Overall Length | 4 in |
| Mfr. Model # | VHM-001-4X |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 1 in Milling Dia., Carbide, AlTiN, Straight, Inch, 0.03 in, 1.5 in, 4 in