Sq. End Mill, Single End, Carb, 0.0230"
In Stock
$37.05
/each
Earn 37 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MICRO 100 Sq. End Mill, Single End, Carb, 0.0230"
Item 14M776
$37.05
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MICRO 100 |
| Single End/Double End | Single |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Shank Type - Machining | Straight |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Helix Angle | 30 Degrees |
| Milling Diameter | 0.023 in |
| End Mill Style | Square |
| ISO Material Group | S, P, M |
| End Mill Application | Finishing |
| Overall Length | 1-1/2 in |
| Shank Dia. | 1/8 in |
| Finish - Machining | Uncoated |
| Material - Machining | Carbide |
| Number of Flutes | 2 |
| Measurement System | Metric |
| Mfr. Model # | SME-023-2 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Square End Mill, 0.023 in Milling Dia., Carbide, Uncoated, Straight, Length of Cut 0.034 in, Overall Length 1 1/2 in, Shank Dia. 1/8 in