Shelf: 60 in x 30 in, 1, 000 lb Load Capacity, Steel, 4 ga Decking, Black, Shelf
In Stock
$142.45
/each
Earn 142 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
HALLOWELL Shelf: 60 in x 30 in, 1, 000 lb Load Capaci...
Item 14C738
$142.45
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | HALLOWELL |
| Color | Black |
| Overall Width | 60 in |
| Decking Material | Steel |
| Decking Finish | Powder Coated |
| Load Capacity | 1,000 lb |
| Decking Gauge | 4 ga |
| Overall Depth | 30 in |
| Includes | (4) Beams, Center Support |
| Mfr. Model # | DRHCWL6030ME |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 24102004 |
Description
Shelf, Black, Decking Style Wire, Steel, Powder Coated Decking Finish, 4 ga, Single Straight, Powder Coated, Frame Material Steel, Overall Width 60 in, Overall Depth 30 in, Load Capacity 1,000 lb, Includes (4) Beams, Center Support