Shelf: 48 in x 48 in, 500 lb Load Capacity, Steel, 4 ga Decking, Black, Shelf
In Stock
$159.75
/each
Earn 159 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
HALLOWELL Shelf: 48 in x 48 in, 500 lb Load Capacity,...
Item 14C735
$159.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | HALLOWELL |
| Decking Gauge | 4 ga |
| Decking Finish | Powder Coated |
| Overall Width | 48 in |
| Color | Black |
| Decking Material | Steel |
| Includes | (4) Beams, Center Support |
| Load Capacity | 500 lb |
| Overall Depth | 48 in |
| Mfr. Model # | DRHCWL4848ME |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 24102004 |
Description
Shelf, Black, Decking Style Wire, Steel, Powder Coated Decking Finish, 4 ga, Single Straight, Powder Coated, Frame Material Steel, Overall Width 48 in, Overall Depth 48 in, Load Capacity 500 lb, Includes (4) Beams, Center Support