Shelf: 72 in x 18 in, 1, 000 lb Load Capacity, Steel, 22 ga Decking, Black, Shelf
In Stock
$140.65
/each
Earn 140 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
HALLOWELL Shelf: 72 in x 18 in, 1, 000 lb Load Capaci...
Item 14C680
$140.65
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | HALLOWELL |
| Decking Material | Steel |
| Load Capacity | 1,000 lb |
| Decking Finish | Powder Coated |
| Overall Depth | 18 in |
| Decking Gauge | 22 ga |
| Color | Black |
| Overall Width | 72 in |
| Includes | (4) Beams, Center Support |
| Mfr. Model # | DRHCEL7218ME |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 24102004 |
Description
Shelf, Black, Decking Style Reinforced Ribbed, Steel, Powder Coated Decking Finish, 22 ga, Single Straight, Powder Coated, Frame Material Steel, Overall Width 72 in, Overall Depth 18 in, Load Capacity 1,000 lb, Includes (4) Beams, Center Support