Ratchet: 35 ft-lb Fastening Torque, 35 ft-lb Torque - Max, 250 RPM No Load Speed, Brushed
In Stock
$364.25
/each
Earn 364 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MILWAUKEE Ratchet: 35 ft-lb Fastening Torque, 35 ft-lb...
Item 13G249
$364.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 653 |
| Brand | MILWAUKEE |
| Drive Size | 3/8 in |
| Drive Shape | Square |
| Tool Series | M12(TM) |
| Motor Type | Brushed |
| Includes Battery | Battery Included |
| Voltage | 12 V DC |
| Fastening Torque | 35 ft-lb |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Power Source | Cordless |
| Head Width | 1-1/8 in |
| Retainer Type | Ball Detent |
| Battery Series | M12(TM) REDLITHIUM(TM) |
| Battery Platform | M12(TM) |
| No Load Speed | 250 RPM |
| Overall Length | 10-3/4 in |
| Battery Capacity | (1) 1.5 Ah |
| Mfr. Model # | 2457-21 |
| Country of Origin | Vietnam (subject to change) |
| UNSPSC | 27112713 |
Description
Ratchet, Cordless Tool Kit Contents (1) Bare Tool, (1) Battery, (1) Charger, Cordless, Voltage 12 V DC, Brushless Motor No, Fastening Torque 35 ft-lb, Free Speed 250 RPM, Drive Size 3/8 in, Side to Center 7/8 in, Head Height 1 1/4 in, Head Width 1 1/8 in, Retainer Type Ball Detent, Handle Type Pistol Grip, Number of Batteries Included 1, Battery Capacity (1) 1.5 Ah, Battery Model No. 2XKZ6, Battery Series M12(TM) REDLITHIUM(TM), Charger Included Yes, Charger Model 2XKZ7, Case Included Yes