Long-Handled Selector Switch: 30 mm Panel Mount Size, 2 Positions, 3A Cam, Series HT800
In Stock
$122.35
/each
Earn 122 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
EATON Long-Handled Selector Switch: 30 mm Panel Mou...
Item 12Y197
$122.35
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 234 |
| Brand | EATON |
| IP Rating | IP65 |
| Number of Positions | 2 |
| Operator Illumination | Non-Illuminated |
| Switch Function @ 1st Position | On |
| Panel Cutout Diameter | 30 mm |
| Switch Head Type | Extended Lever |
| Switch Function @ 2nd Position | On |
| Switch Function @ 4th Position | No Fourth Position |
| Manufacturer Part Number | HT8JDH3A |
| Operator Head Color | Black |
| Series | HT800 |
| Switch Function @ 3rd Position | No Third Position |
| Cam | 3A |
| NEMA Enclosure Rating | 3, 13, 12, 4, 3R, 4X |
| Action | Maintained/Maintained |
| Mfr. Model # | HT8JDH3A |
| Country of Origin | Dominican Republic (subject to change) |
| UNSPSC | 39121513 |
Description
Long-Handled Selector Switch, 30 mm, 2 Position, Maintained/Maintained Action, Lever Type of Operator, Operator Color Black, Key Removal No Key, Operator Head Material Metal, Bezel Material Chrome, Bezel Color Chrome, NEMA Rating 1, 12, 13, 2, 3, 4, 4X, IP Rating IP65, Cam 3A, Standards CSA, UL Listed, Key Number No Key