Portable Air Compressor: Oil Lubricated, 4 gal, Twin Stack, 1.3 hp, 4.6 cfm @ 90 psi, 15 A
In Stock
$574.50
/each
Earn 574 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEEDAIRE Portable Air Compressor: Oil Lubricated, 4 ga...
Item 11X355
$574.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2441 |
| Brand | SPEEDAIRE |
| Input Voltage | 120V AC |
| Free Air Flow Rate | 4.6 cfm |
| Maximum Operating Pressure | 125 psi |
| Air Tank Style | Twin Stack |
| Air Tank Size | 4 gal |
| Output Power | 1.3 hp |
| Current Rating | 15 A |
| Weight | 71 lb |
| Compressor Lubrication Type | Oil Lubricated |
| Sound Level Range | Standard (75 dBA or more) |
| Mfr. Model # | 11X355 |
| Country of Origin | Taiwan (subject to change) |
| UNSPSC | 40151601 |
Description
Portable Air Compressor, Lubrication Type Oil Lubricated, Air Tank Style Twin Stack, Output Power 1.3 hp, Free Air Flow Rate 4.6 cfm, Maximum Operating Pressure 125 psi, Air Tank Size 4 gal, Input Voltage 120V AC, Current Rating 15 A, Sound Level 83 dBA, Weight 71 lb, Motor Type Induction