Wire Display Shelf: 36 in x 14 in, 4 Shelves, Quick Slot, 250 lb Load Capacity, Dry, Silver
In Stock
$272.50
/each
Earn 272 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
METRO Wire Display Shelf: 36 in x 14 in, 4 Shelves,...
Item 26C171
$272.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | METRO |
| Includes | (16) Shelf Clips |
| Finish | Chrome |
| Shelf Width | 36 in |
| Load Capacity | 250 lb |
| Shelf Depth | 14 in |
| Material | Steel |
| Shelf Adjustment Type | Quick Slot |
| Color | Silver |
| NSF Approval | Not NSF Approved |
| Number of Shelves | 4 |
| Mfr. Model # | HDM1436QC-4 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 24102004 |
Description
Wire Shelf, Color Silver, Chrome Finish, Material Steel, Mounting Hardware Required Yes, Mounting Location Middle, Number of Pieces 4, Number of Shelves 4, Overall Depth 14 in, Overall Width 36 in, Shelf Adjustment Type Quick Slot, Shelf Depth 14 in, Shelf Width 36 in, Load Capacity 250 lb, Lip Type Stationary, Lip Height 1 in, Includes Mounting Hardware Yes, Includes (16) Shelf Clips, No NSF Certified, Dry, Package Quantity 4