Metal Shelving: Add-On, Medium-Duty, 48 in x 24 in, 84 in Overall Ht, 5 Shelves
In Stock
$762.00
/each
Earn 762 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
HALLOWELL Metal Shelving: Add-On, Medium-Duty, 48 in x...
Item 1BLR6
$762.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1181 |
| Brand | HALLOWELL |
| Load Capacity per Shelf | 350 lb |
| Overall Depth | 24 in |
| Shelving Gauge | 22 ga |
| Post Construction | Bead, Angle |
| Whole Unit Load Capacity | 1,750 lb |
| Overall Height | 84 in |
| Duty Rating | Medium-Duty |
| Color | Gray |
| Shelf Configuration | Add-On |
| Number of Shelves | 5 |
| Overall Width | 48 in |
| Mfr. Model # | A4720-24HG |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 24102004 |
Description
Metal Shelving, Gray, Powder Coated, Frame Material Steel, Load Capacity per Shelf 350 lb, Whole Unit Load Capacity 1,750 lb, Number of Shelves 5, Overall Depth 24 in, Overall Height 84 in, Overall Width 48 in, Post Construction Angle, Bead, Shelf Configuration Add-On, Shelf Style Solid, Shelving Material Steel, Assembled Unassembled, Shelving Gauge 22 ga, Post Gauge 14 ga, Shelf Adjustment Increments 1 1/2 in, Number of Drawers 0, Duty Rating Medium-Duty