Metal Shelving: Add-On, Medium-Duty, 48 in x 18 in, 84 in Overall Ht, 8 Shelves
In Stock
$600.50
/each
Earn 600 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
HALLOWELL Metal Shelving: Add-On, Medium-Duty, 48 in x...
Item 1BKL5
$600.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1181 |
| Brand | HALLOWELL |
| Number of Shelves | 8 |
| Color | Gray |
| Load Capacity per Shelf | 375 lb |
| Overall Height | 84 in |
| Post Gauge | 14 ga |
| Shelf Style | Solid |
| Shelf Adjustment Increments | 1-1/2 in |
| Post Construction | Bead, Angle |
| Duty Rating | Medium-Duty |
| Overall Width | 48 in |
| Shelf Configuration | Add-On |
| Shelving Gauge | 22 ga |
| Whole Unit Load Capacity | 3,000 lb |
| Overall Depth | 18 in |
| Mfr. Model # | A4713-18HG |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 24102004 |
Description
Metal Shelving, Gray, Powder Coated, Frame Material Steel, Load Capacity per Shelf 375 lb, Whole Unit Load Capacity 3,000 lb, Number of Shelves 8, Overall Depth 18 in, Overall Height 84 in, Overall Width 48 in, Post Construction Angle, Bead, Shelf Configuration Add-On, Shelf Style Solid, Shelving Material Steel, Assembled Unassembled, Shelving Gauge 22 ga, Post Gauge 14 ga, Shelf Adjustment Increments 1 1/2 in, Number of Drawers 0, Duty Rating Medium-Duty