Metal Shelving: Add-On, Medium-Duty, 48 in x 18 in, 84 in Overall Ht, 8 Shelves
In Stock
$912.50
/each
Earn 912 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
HALLOWELL Metal Shelving: Add-On, Medium-Duty, 48 in x...
Item 14C760
$912.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1180 |
| Brand | HALLOWELL |
| Post Construction | Bead, Angle |
| Color | Gray |
| Overall Height | 84 in |
| Shelf Style | Solid |
| Shelving Gauge | 22 ga |
| Load Capacity per Shelf | 375 lb |
| Overall Depth | 18 in |
| Overall Width | 48 in |
| Shelf Configuration | Add-On |
| Number of Shelves | 8 |
| Whole Unit Load Capacity | 3,000 lb |
| Post Gauge | 14 ga |
| Duty Rating | Medium-Duty |
| Shelf Adjustment Increments | 1-1/2 in |
| Mfr. Model # | A4713-18PL-AM |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 24102004 |
Description
Metal Shelving, Gray, Powder Coated, Frame Material Steel, Load Capacity per Shelf 375 lb, Whole Unit Load Capacity 3,000 lb, Number of Shelves 8, Overall Depth 18 in, Overall Height 84 in, Overall Width 48 in, Post Construction Angle, Bead, Shelf Configuration Add-On, Shelf Style Solid, Shelving Material Antimicrobial Steel, Assembled Unassembled, Shelving Gauge 22 ga, Post Gauge 14 ga, Shelf Adjustment Increments 1 1/2 in, Number of Drawers 0, Duty Rating Medium-Duty