Metal Shelving: Add-On, Heavy-Duty, 36 in x 18 in, 120 in Overall Ht, 5 Shelves
In Stock
$718.50
/each
Earn 718 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
HALLOWELL Metal Shelving: Add-On, Heavy-Duty, 36 in x 1...
Item 4HAH5
$718.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1182 |
| Brand | HALLOWELL |
| Color | Gray/Blue |
| Overall Height | 120 in |
| Load Capacity per Shelf | 1,200 lb |
| Duty Rating | Heavy-Duty |
| Shelf Style | Solid |
| Whole Unit Load Capacity | 6,000 lb |
| Post Construction | Bead, Angle |
| Overall Depth | 18 in |
| Overall Width | 36 in |
| Post Gauge | 14 ga |
| Shelf Configuration | Add-On |
| Number of Shelves | 5 |
| Shelving Gauge | 18 ga |
| Shelf Adjustment Increments | 1-1/2 in |
| Mfr. Model # | AH7510-1810PB |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 24102004 |
Description
Metal Shelving, Gray/Blue, Powder Coated, Frame Material Steel, Load Capacity per Shelf 1,200 lb, Whole Unit Load Capacity 6,000 lb, Number of Shelves 5, Overall Depth 18 in, Overall Height 120 in, Overall Width 36 in, Post Construction Angle, Bead, Shelf Configuration Add-On, Shelf Style Solid, Shelving Material Steel, Assembled Unassembled, Shelving Gauge 18 ga, Post Gauge 14 ga, Shelf Adjustment Increments 1 1/2 in, Mounting Hardware Required Yes, Includes Mounting Hardware Yes