Metal Shelving: Add-On, Heavy-Duty, 36 in x 18 in, 120 in Overall Ht, 5 Shelves
In Stock
$576.50
/each
Earn 576 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
HALLOWELL Metal Shelving: Add-On, Heavy-Duty, 36 in x 1...
Item 4GZU8
$576.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1182 |
| Brand | HALLOWELL |
| Load Capacity per Shelf | 800 lb |
| Duty Rating | Heavy-Duty |
| Shelf Adjustment Increments | 1-1/2 in |
| Post Construction | Bead, Angle |
| Overall Width | 36 in |
| Shelf Configuration | Add-On |
| Overall Depth | 18 in |
| Overall Height | 120 in |
| Post Gauge | 14 ga |
| Whole Unit Load Capacity | 4,000 lb |
| Color | Gray/Blue |
| Shelving Gauge | 20 ga |
| Shelf Style | Solid |
| Number of Shelves | 5 |
| Mfr. Model # | AH5510-1810PB |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 24102004 |
Description
Metal Shelving, Gray/Blue, Powder Coated, Frame Material Steel, Load Capacity per Shelf 800 lb, Whole Unit Load Capacity 4,000 lb, Number of Shelves 5, Overall Depth 18 in, Overall Height 120 in, Overall Width 36 in, Post Construction Angle, Bead, Shelf Configuration Add-On, Shelf Style Solid, Shelving Material Steel, Assembled Unassembled, Shelving Gauge 20 ga, Post Gauge 14 ga, Shelf Adjustment Increments 1 1/2 in, Mounting Hardware Required Yes, Includes Mounting Hardware Yes