Hydraulic Quick Coupler: 3/8 in Coupling Size, Steel, 9 g/min Max. Flow Rate, Female NPTF
In Stock
$182.75
Save 12%
$160.79
/each
Earn 160 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
PARKER Hydraulic Quick Coupler: 3/8 in Coupling Size...
Item 785RP1
$160.79
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | PARKER |
| Hose Fitting Gender | Female |
| Body Material | Steel |
| Connection Type | NPSF |
| Max. Flow Rate | 9 g/min |
| Thread Size | 1/2"-14 |
| Overall Length | 3-5/32 in |
| Max. Working Pressure @ 70 F | 5,000 psi |
| Coupling Size | 3/8 in |
| Coupling Locking Type | Ball |
| Valve Type | Non-Spill |
| Mfr. Model # | FEM-371-8FP |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 27121701 |
Description
Hydraulic Quick Coupler, Socket, Steel, Coupling Size 3/8 in, Female, Max. Working Pressure @ 70 F 5,000 psi, Max. Flow Rate 9 g/min