Hydraulic Pressure Filter: 40 gpm Nominal Flow, 7, 000 psi Max. Pressure, Microglass
In Stock
$2,553.83
/each
Earn 2553 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
PARKER Hydraulic Pressure Filter: 40 gpm Nominal Flo...
Item 895LH9
$2,553.83
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | PARKER |
| Outlet Port Thread Size | SAE #1 |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Storage Protection Code | A |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Max. Pressure | 7,000 psi |
| Head Type - Filters | Single |
| Material | Fluorocarbon (Seal); Iron (Head); Steel (Bowl) |
| Filter Media - Filters | Microglass |
| Freight Class Code | 18 |
| Manufacturer Part Number | WPF310QEVM2KY161 |
| Nominal Flow | 40 gpm |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| California Biodegradable Labeling Compliance | N |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Micron Rating | 10 |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Bypass Valve Pressure | 50 psi |
| Inlet Port Thread Size | SAE #1 |
| Max. Fatigue Pressure Rating | 6,000 psi |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Mfr. Model # | WPF310QEVM2KY161 |
Description
Hydraulic Pressure Filter, 7, 000 psi