Hydraulic Pressure Filter: Double Lg, 50 gpm Nominal Flow, 3, 000 psi Max. Pressure
In Stock
$1,052.00
/each
Earn 1052 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
PARKER Hydraulic Pressure Filter: Double Lg, 50 gpm...
Item 5Z282
$1,052.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2374 |
| Brand | PARKER |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Bypass Valve Pressure | 50 psi |
| Max. Fatigue Pressure Rating | 2000 psi |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Max. Pressure | 3,000 psi |
| Nominal Flow | 50 gpm |
| Freight Class Code | 18 |
| Outlet Port Thread Size | SAE #16 |
| Material | Anodized Aluminum |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Base Dia. | 3.89 in |
| Overall Width | 4.55 in |
| Housing Type - Filters | Double Length |
| Indicator Style - Filters | Pop Up |
| Inlet Port Thread Size | SAE #16 |
| Storage Protection Code | A |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Micron Rating | 10 |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Overall Height | 14.3 in |
| Filter Media - Filters | Fiberglass |
| Head Type - Filters | Single |
| Manufacturer Part Number | 30P210QBM2KS161 |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Mfr. Model # | 30P210QBM2KS161 |
Description
Hyd Filter, 10 Micron, 50 gpm, 3000 psi