Hydraulic Pressure Filter: Double Lg, 50 gpm Nominal Flow, 1, 000 psi Max. Pressure, Paper
In Stock
$497.00
/each
Earn 497 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
PARKER Hydraulic Pressure Filter: Double Lg, 50 gpm...
Item 4VA86
$497.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2374 |
| Brand | PARKER |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Material | Aluminum |
| Inlet Port Thread Size | SAE #16 |
| Base Dia. | 4.22 in |
| Overall Height | 12.71 in |
| Manufacturer Part Number | 40CN210QM250N4N41 |
| Nominal Flow | 50 gpm |
| Storage Protection Code | A |
| Filter Media - Filters | Paper |
| Bypass Valve Pressure | 50 psi |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Max. Pressure | 1,000 psi |
| California Prop 65 Cancer | Y |
| Housing Type - Filters | Double Length |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Outlet Port Thread Size | SAE #16 |
| California Prop 65 Warning Short Message Compliancy | Y |
| Indicator Style - Filters | Mechanical Auto-Resetting |
| Head Type - Filters | Single |
| Overall Width | 5 in |
| Prop65_WarningMessage | Compliance_Prop65_Short_CancerandRepro |
| Micron Rating | 10 |
| Freight Class Code | 31 |
| Max. Fatigue Pressure Rating | 800 psi |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| California Prop 65 Reproductive Harm | Y |
| Mfr. Model # | 40CN210QM250N4N41 |
Description
Hyd Filter, 10 Micron, 50 gpm, 1000 psi