Hydraulic Pressure Filter: Double Lg, 20 gpm Nominal Flow, 1, 000 psi Max. Pressure, Paper
In Stock
$398.00
/each
Earn 398 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
PARKER Hydraulic Pressure Filter: Double Lg, 20 gpm...
Item 4VA84
$398.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2374 |
| Brand | PARKER |
| Max. Fatigue Pressure Rating | 800 psi |
| Nominal Flow | 20 gpm |
| Bypass Valve Pressure | 50 psi |
| Head Type - Filters | Single |
| Housing Type - Filters | Double Length |
| Material | Aluminum |
| California Prop 65 Cancer | Y |
| Filter Media - Filters | Paper |
| Outlet Port Thread Size | SAE #12 |
| Freight Class Code | 31 |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Base Dia. | 2.8 in |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Max. Pressure | 1,000 psi |
| Overall Height | 12.25 in |
| Prop65_WarningMessage | Compliance_Prop65_Short_CancerandRepro |
| Inlet Port Thread Size | SAE #12 |
| Micron Rating | 10 |
| California Prop 65 Reproductive Harm | Y |
| California Prop 65 Warning Short Message Compliancy | Y |
| Storage Protection Code | A |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Indicator Style - Filters | Mechanical Auto-Resetting |
| Manufacturer Part Number | 15CN210QM250M4M41 |
| Overall Width | 3.38 in |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Mfr. Model # | 15CN210QM250M4M41 |
Description
Hyd Filter, 10 Micron, 20 gpm, 1000 psi